Attending groupsInvited groups |
2020Nebraska Wesleyan Prairie Wolf Indoor Invitational 2020 Results - Nebraska Wesleyan Prairie Wolf Indoor Invitational
Published by
Results: Delta Timing Licensed to Delta Timing Group - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 1/24/2020 07:47 PM
Prairie Wolf Indoor Invitational 2020 - 1/24/2020
Devaney Center
Results
Event 1 Women 60 Meter
===================================================================
Heat Winners & Next 4 Fastest Times Advance to Final
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Paula Garcia Wichita Stat 7.62Q 1
2 Corrssia Perry Sterling Col 7.79Q 2
3 Aspen Rolfes Nebraska Wes 8.06Q 4 8.056
4 Brianna Florvilus York College 8.13Q 3
5 Cassidy Dyhrkopp Nebraska-Kea 8.00q 1
6 Maddie Moran Nebraska Wes 8.06q 2 8.060
7 Kylie Johnston Buena Vista 8.19q 4
8 Shantel Koranda Nebraska Wes 8.24q 2
9 Kylee Edmonds Midland Univ 8.29 4 8.281
10 Cienna Womack Midland Univ 8.29 2 8.284
11 Larissa Sellers Nebraska Wes 8.30 1
12 Holly Forrester Central Coll 8.31 1
13 Brittini Thomas Buena Vista 8.32 3
14 Christina Jackson Buena Vista 8.33 3 8.321
15 Allyson Woods Central Coll 8.33 1 8.328
16 Sarah Nolting Simpson Coll 8.43 1
17 Blessing Osueke York College 8.47 4
18 Kenzie Blomgren Simpson Coll 8.49 3
19 Jade Hays Buena Vista 8.50 2
20 Ramona LeMaster Colorado Chr 8.54 4
21 Sadie Carr York College 8.56 4 8.553
22 Dulcie Archuletta Nebraska Wes 8.56 3 8.555
23 Katara Jondle Buena Vista 8.58 2
24 Abby Olberding Buena Vista 8.90 3
25 Makayla Baker Simpson Coll 9.04 1
26 Corinne Thomas Simpson Coll 9.08 4
27 Tara Leporte Buena Vista 9.20 2
-- Alexandra Daniel Nebraska Wes DNS 3
Event 1 Women 60 Meter
================================================================
Heat Winners & Next 4 Fastest Times Advance to Final
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Paula Garcia Wichita Stat 7.67
2 Corrssia Perry Sterling Col 7.72
3 Cassidy Dyhrkopp Nebraska-Kea 8.01
4 Maddie Moran Nebraska Wes 8.06
5 Brianna Florvilus York College 8.16
6 Aspen Rolfes Nebraska Wes 8.17 8.162
7 Kylie Johnston Buena Vista 8.17 8.168
8 Shantel Koranda Nebraska Wes 8.34
Event 2 Men 60 Meter
===================================================================
Heat Winners & Next 2 Fastest Times Advance to Final
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Chris Ramsey Unattached 6.88Q 3
2 Adrien Patigny Midland Univ 7.08Q 4
3 Ryan Ross Concordia Ir 7.13Q 2
4 Richard Sandefur Wichita Stat 7.14Q 1
5 Chase Keller Nebraska Wes 7.16Q 6
6 Carter Fricke Simpson Coll 7.18Q 5
7 Matt Winter Nebraska Wes 7.10q 3
8 Jonathan Bossou Central Coll 7.21q 2
9 Lucas Weyrich Midland Univ 7.22 3
10 Carter Berkey Simpson Coll 7.24 2
11 Max Murphy Buena Vista 7.27 5
12 Kodjo Atikpohou Nebraska Wes 7.28 6
13 Kianee Lewis Central Coll 7.31 5 7.301
14 Antonio Porter Nebraska Wes 7.31 4 7.309
15 Michael Ervin Concordia Ir 7.35 4
16 Cale Masters Nebraska-Kea 7.38 4
17 Jackson Sylvester Buena Vista 7.40 6 7.392
18 Jordan Buhr Midland Univ 7.40 1 7.395
19 Jadon Micke Buena Vista 7.42 3
20 Jacob Dick Central Coll 7.43 5
21 Spencer Hunt Buena Vista 7.50 6
22 Tanner Ellingson Nebraska Wes 7.53 5 7.522
23 Adrian Griffin Buena Vista 7.53 5 7.525
24 Aaron Drews Nebraska Wes 7.61 4 7.604
25 Chris Cambio Colorado Chr 7.61 5 7.609
26 Dion Chung Concordia Ir 7.63 3
27 Mihuver Reyes Concordia Ir 7.65 2 7.645
28 Mason Kovar Midland Univ 7.65 6 7.646
29 Brandon Grauerholz Sterling Col 7.66 4 7.653
30 Danny Devenuto Central Coll 7.66 2 7.655
31 Tommy Dishman York College 7.68 6
32 Elliott Meyer Simpson Coll 7.76 4
33 Garrett Bates Buena Vista 7.83 2
34 Ethan Taylor Central Coll 7.87 3
35 Caleb Lansing Colorado Chr 7.89 3
36 Joe Fisher Buena Vista 8.03 1
37 Ernest Jones Buena Vista 8.05 1
-- Wesley Pham Nebraska Wes DNS 2
-- Jordon Woods Central Coll DNS 1
-- Brock Lewis Central Coll DNS 6
-- Nicholas Crosby Nebraska-Kea DNS 1
-- Zach Podraza Nebraska DNS 1
Event 2 Men 60 Meter
================================================================
Heat Winners & Next 2 Fastest Times Advance to Final
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Chris Ramsey Unattached 6.85
2 Ryan Ross Concordia Ir 7.11
3 Richard Sandefur Wichita Stat 7.15 7.141
4 Adrien Patigny Midland Univ 7.15 7.145
5 Jonathan Bossou Central Coll 7.15 7.148
6 Matt Winter Nebraska Wes 7.16
7 Carter Fricke Simpson Coll 7.17
-- Chase Keller Nebraska Wes DNS
Event 3 Women 200 Meter
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Paula Garcia Wichita Stat 24.57 8
2 Sasha Wells Oral Roberts 24.69 8
3 Jacque Darby Wichita Stat 24.99 7
4 Taniyah McMillian Wichita Stat 25.08 8
5 Corrssia Perry Sterling Col 25.49 6
6 Lakelle Kinteh Oral Roberts 25.91 7
7 Victoria Neville Oral Roberts 26.11 8
8 Cassidy McIntire Nebraska-Kea 26.19 6
9 Cassidy Dyhrkopp Nebraska-Kea 26.33 6
10 Halimat Adeyemi Concordia Ir 26.60 7
11 Aliyah Trotter Oral Roberts 27.10 7
12 Raegan Downham Nebraska-Kea 27.24 4
13 Megan Carley Nebraska Wes 27.53 3
14 Gabrielle Gibson Oral Roberts 27.55 8
15 Morgan Schepker Concordia Ir 27.58 5
16 Kylie Johnston Buena Vista 27.62 6
17 Christina Jackson Buena Vista 27.72 5
18 Jade Hays Buena Vista 27.89 4
19 Ellen Dalton Nebraska Wes 27.97 4
20 Devine Gines Nebraska Wes 27.99 3
21 Allyson Woods Central Coll 28.00 5
22 Ramona LeMaster Colorado Chr 28.13 1
23 Haleigh Benson Nebraska Wes 28.29 2
24 Katelyn Sage Colorado Chr 28.30 3
25 Brittini Thomas Buena Vista 28.33 4
26 Kylee Edmonds Midland Univ 28.42 4
27 Winnie Spurlock Colorado Chr 28.45 3
28 Cienna Womack Midland Univ 28.55 5
29 Sadie Carr York College 28.73 2
30 Kenzie Blomgren Simpson Coll 28.81 1
31 Mackenzie Grauberger York College 28.83 2
32 Landry Luhring Central Coll 28.98 1
33 Dulcie Archuletta Nebraska Wes 29.19 1
34 Erin Strohmyer Buena Vista 29.27 3
35 Sarah Nolting Simpson Coll 29.65 1
36 Madison Anderson Colorado Chr 29.70 1
37 Shae Wyckoff Colorado Chr 30.13 5
38 Tara Leporte Buena Vista 30.58 5
39 Corinne Thomas Simpson Coll 30.84 6
40 Makayla Baker Simpson Coll 31.28 8
41 Abby Olberding Buena Vista 32.12 2
-- Shalom Keller Oral Roberts DQ 6 Rule 5 5 2b
-- Teri Zanker Unattached DNS 7
-- Rebekah Beard Central Coll DNS 2
-- Daysha Bullocks Wichita Stat DNS 7
-- Raylee Berry York College DNS 4
-- Katelyn Mangold Simpson Coll DNS 3
Event 4 Men 200 Meter
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Devin Simon Oral Roberts 21.74 10
2 Aaron Charlton Oral Roberts 21.75 10
3 Adam Gauzy Wichita Stat 22.03 10
4 Cam Neely Oral Roberts 22.36 9
5 Donovan Smith Oral Roberts 22.43 10
6 Joel Mackey Oral Roberts 22.65 9
7 Matt Robbins Oral Roberts 22.74 8
8 Lucas Arps Nebraska Wes 22.76 5
9 Michael Merical Nebraska Wes 22.83 6
10 Adrien Patigny Midland Univ 22.90 7
11 Lucas Weyrich Midland Univ 22.99 8
12 Ben Christenson Nebraska Wes 23.06 7
13 Kianee Lewis Central Coll 23.14 6
14 Kyle Dickinson Nebraska Wes 23.20 6
15 Jordan Wallace Sterling Col 23.26 7
16 Zadziso Kamhara Oral Roberts 23.30 7
17 Tyler Bradley Colorado Chr 23.31 6
18 Carter Tryon Central Coll 23.40 5
19 Jonathan Quintanilla Midland Univ 23.50 5
20 Sheyi Ajiboye York College 23.52 4
21 Cory Suedmeier Central Coll 23.53 7
22 Carter Fricke Simpson Coll 23.58 6
23 Max Murphy Buena Vista 23.74 6
24 Kellen Fitch Simpson Coll 23.79 8 23.782
25 Tommy Dishman York College 23.79 3 23.783
26 Lane Bertrand Nebraska-Kea 23.85 4
27 Cale Masters Nebraska-Kea 24.06 5
28 Chris Cambio Colorado Chr 24.09 4
29 Jack Ball Colorado Chr 24.27 7
30 Brandon Grauerholz Sterling Col 24.39 3
31 Spencer Hunt Buena Vista 24.45 3
32 Jacob Dick Central Coll 24.46 4
33 Mason Kovar Midland Univ 24.58 1
34 Carter Berkey Simpson Coll 24.62 4
35 Adrian Griffin Buena Vista 24.79 2
36 Dion Chung Concordia Ir 24.83 5
37 Grant Boyse Central Coll 24.91 1
38 Jarod Belden York College 24.93 3
39 Joel Connealy Colorado Chr 25.67 2 25.662
40 Elliott Meyer Simpson Coll 25.67 3 25.668
41 Caleb Lansing Colorado Chr 25.72 2
42 Mihuver Reyes Concordia Ir 25.77 4
43 Wesley Pham Nebraska Wes 26.32 1
44 Max Powers Buena Vista 26.34 2
45 Ernest Jones Buena Vista 26.41 2
46 Matthew Prahl Colorado Chr 26.85 1
-- Colby Adams Oral Roberts DNF 8
-- Craig Garrison Simpson Coll DQ 9 Rule 5 5 2b
-- Nolan Reynolds Central Coll DQ 1 Rule 5 5 2b
-- Chase Keller Nebraska Wes DNS 5
-- Nicholas Crosby Nebraska-Kea DNS 8
-- Tyler Williams Simpson Coll DNS 3
-- Jorge Filho York College DNS 2
-- Richard Sandefur Wichita Stat DNS 9
-- Jordane Jackson Nebraska DNS 9
-- Bryan Marlin Central Coll DNS 1
-- Kevin Jackson Oral Roberts DNS 10
Event 5 Women 400 Meter
===================================================================
2 Turn Stagger
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Brianna Florvilus York College 59.11 4
2 Madison Hergert Concordia Ir 59.29 4
3 Alexa Granderson Oral Roberts 59.61 4
4 Aspen Rolfes Nebraska Wes 1:00.35 3
5 Tabitha Guyett Buena Vista 1:00.75 4
6 Megan Carley Nebraska Wes 1:00.80 2
7 Ellen Dalton Nebraska Wes 1:01.52 3
8 Devine Gines Nebraska Wes 1:01.64 2
9 Madolyn Palodichuk Oral Roberts 1:02.05 4
10 Katelyn Sage Colorado Chr 1:02.81 2
11 Wren Klump Buena Vista 1:03.13 3
12 Jocelyn Rauert Nebraska-Kea 1:04.27 2
13 Colleen Kuchem Oral Roberts 1:05.44 3
14 Katara Jondle Buena Vista 1:05.65 1
15 Blessing Osueke York College 1:05.86 2
16 Malory Jones Central Coll 1:07.68 1
17 Ashley Telleen Buena Vista 1:07.69 1
18 Madison Anderson Colorado Chr 1:08.81 2
19 Grace McCartney Colorado Chr 1:10.37 1
20 Cali Coffman Central Coll 1:12.97 1
-- Samantha Gomez Concordia Ir DQ 4 Rule 5 5 2b
-- Katelyn Mangold Simpson Coll DNS 3
-- Alexandra Daniel Nebraska Wes DNS 3
Event 6 Men 400 Meter
===================================================================
2 Turn Stagger
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Levi Gipson Unattached 48.15 7
2 Adam Gauzy Wichita Stat 48.71 7
3 Carter Price York College 49.25 6
4 Lucas Arps Nebraska Wes 49.40 4
5 Daniels Bambals Oral Roberts 49.89 6
6 Jace Coppoc Wichita Stat 50.10 7 50.093
7 Kyle Dickinson Nebraska Wes 50.10 6 50.094
8 Marcus Thimm Nebraska Wes 50.62 3
9 Michael Merical Nebraska Wes 50.88 5
10 Gabe Anderson Nebraska Wes 51.03 3
11 Wilson Mclean Concordia Ir 51.04 6
12 Ben Christenson Nebraska Wes 51.12 4
13 Craig Garrison Simpson Coll 51.26 6
14 Evan Fuglestad Nebraska-Kea 51.38 2
15 Jadon Micke Buena Vista 51.41 3
16 Kyle Wynn York College 51.47 3
17 Jarrett Bertrand Nebraska-Kea 51.53 2
18 Jonathan Quintanilla Midland Univ 51.97 4
19 Garrett Lenners Nebraska Wes 52.20 2
20 Garrin Blaylock Oral Roberts 52.87 5
21 Jackson Sylvester Buena Vista 53.05 2
22 Mackenzie Thomas Oral Roberts 53.13 5
23 Tyler Bradley Colorado Chr 53.20 4
24 Bryan Marlin Central Coll 53.95 4
25 Armani Redes Oral Roberts 54.19 5
26 Grant Boyse Central Coll 54.45 1
27 Angelou Scott Nebraska Wes 54.53 1
28 Jack Ball Colorado Chr 54.57 5
29 Jordan Strong York College 55.42 1
30 Nathan Jones Sterling Col 56.08 2
31 Gavin Lierz Sterling Col 1:00.80 1
-- Austin Corley Wichita Stat DNF 7
-- Naythen Hill Sterling Col DQ 3 Rule 5 5 2b
-- Sam Bransby Unattached DNS 7
-- Riley Flint Buena Vista DNS 2
-- Zach Podraza Nebraska DNS 1
-- Ross McMahon Midland Univ DNS 1
Event 7 Women 600 Meter
===================================================================
2 Turn Stagger
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Daysha Bullocks Wichita Stat 1:37.06 3
2 Kylie Meier Wichita Stat 1:40.55 3
3 Hannah Anderson Nebraska-Kea 1:40.98 3
4 Mary Gray Central Coll 1:42.21 3
5 Vivian Sanchez Midland Univ 1:44.31 3
6 Madelyn Hunke Nebraska Wes 1:48.82 2
7 Madelyn Soupir Central Coll 1:52.57 1
8 Hollie Loper Central Coll 1:52.75 1
9 Jamie Glanz Simpson Coll 1:53.01 2
10 Krissa Larson Central Coll 1:54.23 2
11 Justine Medina York College 2:00.39 2
12 Isabella Mertens Simpson Coll 2:11.51 1
-- Halle Slifka Central Coll DNS 1
Event 8 Men 600 Meter
===================================================================
2 Turn Stagger
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 JD Prinsloo Wichita Stat 1:20.94 2
2 Carter Tryon Central Coll 1:26.49 2
3 Jeron Tuttle Nebraska-Kea 1:27.29 2
4 Lucas Heitz Central Coll 1:29.06 1
5 Austin Greenwalt Simpson Coll 1:29.38 2
6 Camren Mitchell Nebraska-Kea 1:29.70 2
7 Nolan Reynolds Central Coll 1:30.84 1
8 Sam Adeniyi Simpson Coll 1:31.20 1
9 Cameron Sand Simpson Coll 1:33.16 1
10 Nick Thompson Central Coll 1:35.11 1
-- Cory Suedmeier Central Coll DQ 2 Rule 5 5 2b
Event 9 Women 800 Meter
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Baylee Barnett Nebraska-Kea 2:22.43 2
2 Camryn Larsen Nebraska Wes 2:23.27 2
3 Reagan Janzen Nebraska Wes 2:25.33 2
4 Rylee Bahe Nebraska Wes 2:26.06 2
5 Allie McLuen Nebraska Wes 2:27.83 2
6 Natalie Hakala Concordia Ir 2:28.78 2
7 Alex Danson Nebraska-Kea 2:31.82 2
8 Devyn McDonald Nebraska Wes 2:35.13 1
9 Shae Wyckoff Colorado Chr 2:37.30 2
10 Avery Decker Nebraska Wes 2:37.78 1
11 Isabelle Gonzalez Bellevue Uni 2:44.12 1
12 Connie Nickell York College 2:46.27 1
13 Devin Smith Nebraska Wes 2:47.03 1
14 Stevette Perez Central Coll 2:47.46 1
15 Mary Nelson Simpson Coll 2:56.88 1
16 Hali Giesbrecht York College 3:10.21 1
17 Nyalat Buom York College 3:14.58 1
-- Jaineily Ortiz Midland Univ DNS 1
Event 10 Men 800 Meter
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Cole Willis Nebraska-Kea 1:56.28 2
2 Max Lindgren Nebraska-Kea 1:57.55 2
3 Miguel Ayala Concordia Ir 1:57.79 2
4 Lukaas Simonson Nebraska-Kea 1:58.04 2
5 Jack Sagan Central Coll 2:00.76 2
6 Bryson Williams Nebraska Wes 2:02.01 1
7 Ian Meek York College 2:02.38 2
8 Declan Jeffries Nebraska-Kea 2:04.55 1
9 Joe Ruffcorn York College 2:05.13 2
10 Austin Pfiffner Central Coll 2:05.22 2
11 Magwire Lott Nebraska Wes 2:06.07 1
12 Max Bolke Nebraska Wes 2:06.89 1
13 Joel Connealy Colorado Chr 2:07.11 1
14 Jacob Sanders Central Coll 2:08.67 2
15 Hosea Kiptoo York College 2:12.26 1
16 Aaron Newton Bellevue Uni 2:14.38 1
17 Nathan Larson Central Coll 2:16.65 1
18 Caleb Hartzell York College 2:24.51 1
19 Beau Shenkenberg York College 2:26.32 1
-- Des Debesh Bellevue Uni DNS 1
-- Jack Orengo Central Coll DNS 2
-- Quentin Linnan Simpson Coll DNS 2
Event 11 Women 1000 Meter
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Mia Morck Nebraska 2:53.34
2 Rachel Lopez Unattached 2:53.67
3 Maria Geesaman York College 3:09.05
4 Mackenzie Laughlin Simpson Coll 3:18.01
5 Lauren Miller Central Coll 3:23.21
6 Abby Loecke Simpson Coll 3:26.80
7 Cat Lucht Simpson Coll 3:33.49
8 Sophie Hall Simpson Coll 3:41.08
9 Elizabeth Logan York College 3:41.80
10 Dayana Montano-Salama Bellevue Uni 3:54.46
11 Diana Montano-Salama Bellevue Uni 4:11.47
12 Elyse Striegel Central Coll 5:10.69
Event 12 Men 1000 Meter
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Will DeHaan Central Coll 2:38.02 2
2 Preston Kizer Central Coll 2:40.70 2
3 Adam Sylvia Central Coll 2:45.36 2
4 Ean Warrick Simpson Coll 2:47.26 2
5 Levi Lefebure Simpson Coll 2:47.30 2
6 Christian McCafferty Midland Univ 2:47.93 1
7 Colin Imhoff Buena Vista 2:49.21 1
8 Andrew Benhart Central Coll 2:49.22 1
9 Jerry Lotz Central Coll 2:50.59 2
10 Max Dutton Sterling Col 2:55.12 1
11 Tyler Combs Simpson Coll 2:55.99 2
12 Blake Foy Central Coll 3:04.41 2
13 Cole Jacobson Simpson Coll 3:06.92 1
14 Ian Thomson Central Coll 3:11.99 1
-- Cole Wagner Bellevue Uni DNS 1
-- Anthony Baird Buena Vista DNS 1
-- Daniel Olson Midland Univ DNS 2
Event 13 Women 1 Mile
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Destiny Reinke Nebraska-Kea 5:10.66 2
2 Ellie Beiermann Nebraska Wes 5:15.74 2
3 Madi Bahe Nebraska Wes 5:18.28 2
4 Benedict Jepkemei Oral Roberts 5:20.64 2
5 Sara Feitz Concordia Ir 5:21.05 2
6 Mari Stein Central Coll 5:22.94 2
7 Callie Ketner Colorado Chr 5:30.63 2
8 Hannah Pollan Nebraska-Kea 5:35.60 2
9 Mackenzie Laughlin Simpson Coll 5:37.19 2
10 Qiana Roderick Buena Vista 5:37.41 2
11 Latrice Hodges Buena Vista 5:38.69 2
12 Jadyn Forbes Buena Vista 5:39.49 2
13 Shianne Philipp Nebraska-Kea 5:41.71 2
14 Erin Circo Nebraska Wes 5:42.54 2
15 Lauren Coon Central Coll 5:45.12 2
16 Abby Loecke Simpson Coll 5:51.30 1
17 Lorena Ramirez Bellevue Uni 5:52.03 1
18 Sharon Jepkemoi Oral Roberts 5:56.79 2
19 Hannah Dehart York College 6:01.83 1
20 Sophie Hall Simpson Coll 6:03.06 1
21 Cat Lucht Simpson Coll 6:05.01 2
22 Madeleine Martinez York College 6:10.16 1
23 Krista Holzworth Nebraska-Kea 6:11.24 1
24 Katrina Murdock York College 6:12.99 1
25 Isabelle Gonzalez Bellevue Uni 6:14.38 1
26 Alisiara Hobbs Bellevue Uni 6:22.34 1
27 Robyn Selzer Sterling Col 6:23.57 1
28 Kylee Bass Simpson Coll 6:25.93 1
29 Morgan Teten Midland Univ 6:30.97 1
30 Diana Montano-Salama Bellevue Uni 6:44.38 1
31 Barbara Martinez Simpson Coll 6:55.24 1
32 Dayana Montano-Salama Bellevue Uni 7:07.63 1
33 Jaismon Travelbee Sterling Col 7:12.93 1
-- Olivia Klein Simpson Coll DNS 1
Event 14 Men 1 Mile
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Seth Simonson Nebraska-Kea 4:16.33 3
2 Nate Pierce Nebraska-Kea 4:16.57 3
3 Jacob Vermillion Colorado Chr 4:23.52 3
4 Will DeHaan Central Coll 4:25.02 3
5 Trevor Matousek Nebraska-Kea 4:26.77 3
6 Alec Wick Doane Univer 4:26.88 3
7 Ryan Flood Unattached 4:28.67 3
8 Xavier Arellano Nebraska-Kea 4:29.90 3
9 Justin Vrooman Nebraska-Kea 4:29.93 3
10 Preston Kizer Central Coll 4:30.65 3
11 Jason St. Pierre Concordia Ir 4:31.41 3
12 Aidan Wheelock Doane Univer 4:31.94 3
13 Kyle Gee Colorado Chr 4:32.40 3
14 Robbie Jordano Colorado Chr 4:33.09 3
15 Josh Paulson Simpson Coll 4:33.12 3
16 Eli Frasher Nebraska-Kea 4:34.45 3
17 Aidan Day Colorado Chr 4:35.12 2
18 Shane Burkey Nebraska-Kea 4:37.92 3
19 Emmanuel Kipngetich Oral Roberts 4:38.77 3
20 Greg Tystahl Buena Vista 4:39.29 3
21 Ean Warrick Simpson Coll 4:39.58 2
22 Cale Billheimer Simpson Coll 4:39.69 2
23 Austin Pfiffner Central Coll 4:41.87 1
24 Cameron Kaltschnee Buena Vista 4:41.96 2
25 Jonathan Kawula Nebraska Wes 4:42.12 2
26 Clay Billheimer Simpson Coll 4:42.24 2
27 Adam Sylvia Central Coll 4:42.89 2
28 Jerry Lotz Central Coll 4:43.88 2
29 Tyler Combs Simpson Coll 4:44.23 2
30 Edrei Murillo Bellevue Uni 4:46.36 1
31 Tanner Clough Nebraska-Kea 4:47.55 2
32 Thatcher Krob Central Coll 4:47.77 2
33 Levi Lefebure Simpson Coll 4:49.41 2
34 Nate Harmon Doane Univer 4:49.59 1
35 Dalton Bowers Simpson Coll 4:50.03 1
36 Jacob Sanders Central Coll 4:50.59 1
37 Andrew Benhart Central Coll 4:52.95 1
38 Jon Flaws Buena Vista 4:54.18 2
39 Harry Dudley Simpson Coll 4:55.18 1
40 Drew Marksbury Buena Vista 4:55.81 1
41 Alex Loerts Buena Vista 4:56.78 2
42 Cole Wagner Bellevue Uni 4:58.02 1
43 Blake Foy Central Coll 4:58.25 1
44 Blake Patten Buena Vista 4:58.30 1
45 Andrew Tyson Oral Roberts 4:58.69 1
46 Jason Pierantoni Colorado Chr 5:00.97 2
47 Hosea Kiptoo York College 5:02.13 2
48 Aaron Newton Bellevue Uni 5:03.43 1
49 Jordan Baldwin Simpson Coll 5:05.07 1
50 Zach Kenny Buena Vista 5:05.93 1
51 Tyler Grames Buena Vista 5:06.22 2
52 Ryan Finer Simpson Coll 5:06.55 1
53 Vincent Keller Colorado Chr 5:08.53 1
54 Alec Hirsch Buena Vista 5:10.06 1
55 Ian Thomson Central Coll 5:18.18 1
56 Josh Garcia Buena Vista 5:33.56 1
-- Dylan Hill Midland Univ DNS 1
-- Jack Sagan Central Coll DNS 2
Event 15 Women 3000 Meter
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Zoe Ritz Nebraska-Kea 10:37.70 2
2 Sinclare Fiala Nebraska-Kea 10:39.07 2
3 Leah Treffer Nebraska Wes 10:47.37 2
4 Emily Hoesing Buena Vista 10:52.86 2
5 Ana Muehlbauer Colorado Chr 10:55.32 2
6 Christy Shuster Colorado Chr 10:57.50 2
7 Anamauri Hernandez Concordia Ir 11:06.60 2
8 Qiana Roderick Buena Vista 11:07.68 2
9 Michaela Marcy Colorado Chr 11:12.13 2
10 Hannah Causey Colorado Chr 11:12.71 2
11 Kenzie Hartwig Colorado Chr 11:13.77 2
12 Latrice Hodges Buena Vista 11:14.53 2
13 Hailey Hill Central Coll 11:20.81 2
14 Katie Murano Simpson Coll 11:44.31 1
15 Jaylen Arndt Nebraska Wes 11:44.57 1
16 Kyli Orr Simpson Coll 11:47.28 1
17 Kate Schoening Nebraska Wes 12:11.60 1
18 Lorena Ramirez Bellevue Uni 12:12.15 1
19 Elisa Hernandez Colorado Chr 12:12.64 1
20 MacLaine Thelen Nebraska Wes 12:12.81 1
21 Sarah Salas Central Coll 12:23.43 1
22 Abigail Cawley Nebraska Wes 12:39.27 1
23 Alisiara Hobbs Bellevue Uni 12:53.55 1
24 Robyn Selzer Sterling Col 13:32.54 1
25 Erin Kahnk Midland Univ 13:33.91 1
26 Jaismon Travelbee Sterling Col 14:31.81 1
Event 16 Men 3000 Meter
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Corbin Hansen Nebraska-Kea 8:30.70 3
2 Nicholas Skinner Colorado Chr 8:32.14 3
3 Spencer Moon Simpson Coll 8:37.19 3
4 Isaac Russo Colorado Chr 8:39.60 3
5 Josh Pierantoni Colorado Chr 8:40.92 3
6 Nick Balerud Nebraska-Kea 8:41.83 3
7 Luke Stuckey Nebraska-Kea 8:42.70 3
8 Trent Cochran Colorado Chr 8:47.93 3
9 Ryder Searle Colorado Chr 8:49.24 3
10 Nate Sanders Central Coll 8:49.36 3
11 Norbert Weijenberg Nebraska Wes 8:51.29 3
12 Ben Arens Nebraska-Kea 8:53.18 3
13 Chad Berens Unattached 8:55.60 3
14 Preston Decker Nebraska Wes 8:56.85 3
15 Shane Breheny Simpson Coll 8:58.63 2
16 Daniel Sunvold Central Coll 9:00.07 3
17 Keaton Helm Colorado Chr 9:02.17 2
18 Tejai Clausen Nebraska-Kea 9:02.56 2
19 David Brito Concordia Ir 9:05.01 3
20 Jonathan Facio Simpson Coll 9:05.63 3
21 Josh Hergenreder Nebraska-Kea 9:06.41 3
22 Ryan Courtney Simpson Coll 9:07.07 2
23 Eric Baldus Simpson Coll 9:07.72 2
24 Jose Munguia Zaragoza Concordia Ir 9:07.81 2
25 Matt Thurston Nebraska-Kea 9:08.18 2
26 Tyler Williams Unattached 9:08.39 1
27 Brian Beach Unattached 9:11.24 2
28 Hayden Falkinburg Nebraska Wes 9:11.29 2
29 Caleb Silver Central Coll 9:12.03 2
30 Jaden Dietlein Doane Univer 9:12.43 1
31 Seth Nostrala Simpson Coll 9:17.12 2
32 Easton Sabala Central Coll 9:18.33 2
33 Noah Nelsen Simpson Coll 9:22.12 2
34 Eli Miller Central Coll 9:22.25 2
35 Colby Karr Nebraska Wes 9:22.71 1
36 Cameron Kaltschnee Buena Vista 9:22.78 1
37 Jason St. Pierre Concordia Ir 9:23.56 2
38 Evan Wick Doane Univer 9:24.54 1
39 RJ Matney Doane Univer 9:24.80 1
40 CJ Martinez Midland Univ 9:26.65 2
41 Greg Tystahl Buena Vista 9:28.34 1
42 Cutler Owens Central Coll 9:29.13 2
43 Luke Evans Simpson Coll 9:36.07 2
44 Des Debesh Bellevue Uni 9:44.81 1
45 Jon Flaws Buena Vista 9:51.31 1
46 Zach Kenny Buena Vista 10:18.74 1
47 Christopher Lopez Midland Univ 10:22.39 1
48 Alec Hirsch Buena Vista 10:34.53 1
49 Tyler Grames Buena Vista 10:56.21 1
50 Marcus DeVries Central Coll 10:56.30 1
-- Josh Paulson Simpson Coll DNS 1
-- Edrei Murillo Bellevue Uni DNS 1
Event 17 Women 5000 Meter
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Kayla Hanson Colorado Chr 18:24.01
2 Elizabeth Mattson Colorado Chr 19:42.62
3 Jaden Hilkemann Doane Univer 19:56.74
4 Luci McKeag Doane Univer 20:31.04
5 Kylie Warner Colorado Chr 20:40.32
6 Paige Thelen Midland Univ 21:32.27
7 Ally Muessel Midland Univ 21:59.87
Event 18 Men 5000 Meter
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Johnny Rutford Unattached 14:49.08
2 Pierce Pennell Nebraska Wes 16:14.41
3 Noah Burroughs Colorado Chr 16:19.50
4 Alex France Midland Univ 16:28.08
5 Logan Kaliff York College 16:38.47
6 Samuel Saldivar Doane Univer 16:43.20
7 Des Debesh Bellevue Uni 16:57.39
8 Max Dutton Sterling Col 17:32.74
9 Anthony Krick Nebraska Wes 17:50.67
-- Jack Orengo Central Coll DNF
Event 19 Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
Heat Winners & Next 6 Fastest Times Advance to Final
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Tamia Prince Concordia Ir 8.74Q 1
2 LaQwasia Stepney Nebraska 9.03Q 2
3 Cienna Womack Midland Univ 9.50q 1
4 Mary Gray Central Coll 9.60q 2
5 Kylie Meier Wichita Stat 9.65q 2
6 Brittini Thomas Buena Vista 9.67q 1
7 Larissa Sellers Nebraska Wes 9.79q 2
8 Krissa Larson Central Coll 10.06q 2
9 Erin Strohmyer Buena Vista 10.30 1
10 Ashley Telleen Buena Vista 10.77 2
11 Tianna Janssen Buena Vista 10.92 2
12 Jamie Glanz Simpson Coll 12.09 1
-- Macy Gustafson Nebraska Wes DNS 2
-- Madison Yerigan Nebraska DNS 1
-- Hosanna Wilder Oral Roberts DNS 1
Event 19 Women 60 Meter Hurdles
================================================================
Heat Winners & Next 6 Fastest Times Advance to Final
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Tamia Prince Concordia Ir 8.75
2 LaQwasia Stepney Nebraska 8.89
3 Cienna Womack Midland Univ 9.35
4 Kylie Meier Wichita Stat 9.54
5 Brittini Thomas Buena Vista 9.63
6 Mary Gray Central Coll 9.69
7 Larissa Sellers Nebraska Wes 9.96
8 Krissa Larson Central Coll 10.13
Event 20 Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
Heat Winners & Next 4 Fastest Times Advance to Final
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Levi Sudbeck Doane Univer 8.25Q 2
2 Lucas Weyrich Midland Univ 8.45Q 3
3 Sam Adeniyi Simpson Coll 8.49Q 1
4 Marshall Chasek Nebraska Wes 8.53Q 4
5 Jordan Wallace Sterling Col 8.48q 3
6 Max Murphy Buena Vista 8.55q 1 8.546
7 Reese Hennerberg Nebraska Wes 8.55q 4 8.548
8 Julius Dickmander Doane Univer 8.60q 1
9 Kody Marvin Sterling Col 8.61 2
10 Jonathan Bossou Central Coll 8.64 3
11 Max Cleveland Simpson Coll 8.79 1
12 Rudy Vrtiska Nebraska Wes 8.81 3 8.808
13 Lucas Heitz Central Coll 8.81 2 8.809
14 Jarod Belden York College 8.82 2
15 Elliott Meyer Simpson Coll 8.84 4
16 Luke Wemhoff Nebraska Wes 8.95 2 8.941
17 Tanner Ellingson Nebraska Wes 8.95 1 8.944
18 Sethren Wells Oral Roberts 8.95 2 8.948
19 Danny Devenuto Central Coll 8.96 4 8.954
20 Austin Greenwalt Simpson Coll 8.96 1 8.958
21 Lane Bertrand Nebraska-Kea 9.09 1
22 Carter Tryon Central Coll 9.39 2
23 Aaron Drews Nebraska Wes 9.57 3
24 Ethan Taylor Central Coll 9.73 4
-- Aaron Richardson Concordia Ir DQ 4 Rule 5 6 2d
-- Riley Flint Buena Vista DQ 4 Rule 5 6 2d
-- Tyler Williams Simpson Coll DNS 3
-- Cameron Sand Simpson Coll DNS 4
-- Jakob Harris Nebraska Wes DNS 3
Event 20 Men 60 Meter Hurdles
================================================================
Heat Winners & Next 4 Fastest Times Advance to Final
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Levi Sudbeck Doane Univer 8.29
2 Reese Hennerberg Nebraska Wes 8.37
3 Marshall Chasek Nebraska Wes 8.40
4 Jordan Wallace Sterling Col 8.47
5 Sam Adeniyi Simpson Coll 8.50
6 Lucas Weyrich Midland Univ 8.54
7 Max Murphy Buena Vista 8.60
8 Julius Dickmander Doane Univer 8.76
Event 21 Women 4x400 Meter Relay
===================================================================
2 Turn Stagger
School Finals H#
===================================================================
1 Doane University 3:58.35 2
1) Logan Hayek 2) Isabelle Watson
3) Annika Pingel 4) MacKenzie Brandl
1:00.837 (1:00.837) 2:00.385 (59.548) 2:58.394 (58.009)
3:58.342 (59.949)
2 Concordia Irvine 4:03.07 2
1) Madison Hergert 2) Tamia Prince
3) Halimat Adeyemi 4) Samantha Gomez
59.237 (59.237) 2:00.178 (1:00.942) 3:02.057 (1:01.880)
4:03.063 (1:01.006)
3 Nebraska Wesleyan 4:10.31 2
1) Reagan Janzen 2) Camryn Larsen
3) Rylee Bahe 4) Allie McLuen
1:01.686 (1:01.686) 2:01.750 (1:00.065) 3:05.889 (1:04.140)
4:10.310 (1:04.421)
4 York College 4:13.08 1
1) Maria Geesaman 2) Hannah Rohda
3) Mackenzie Grauberger 4) Brianna Florvilus
1:03.240 (1:03.240) 2:04.078 (1:00.839) 3:08.813 (1:04.735)
4:13.076 (1:04.264)
5 Buena Vista Uni 4:14.73 2
1) Wren Klump 2) Brittini Thomas
3) Jadyn Forbes 4) Tabitha Guyett
1:03.814 (1:03.814) 2:09.215 (1:05.402) 3:14.027 (1:04.812)
4:14.721 (1:00.695)
6 Nebraska-Kearney 4:16.47 2
1) Hannah Anderson 2) Raegan Downham
3) Baylie Bryant 4) Jocelyn Rauert
1:02.581 (1:02.581) 2:06.376 (1:03.796) 3:09.663 (1:03.287)
4:16.469 (1:06.807)
7 Central College (Iowa) 4:25.09 1
1) Mari Stein 2) Lauren Coon
3) Lauren Miller 4) Hailey Hill
1:04.075 (1:04.075) 2:08.482 (1:04.407) 3:14.704 (1:06.223)
4:25.087 (1:10.384)
8 Buena Vista Uni 'B' 4:29.50 1
1) Katara Jondle 2) Jade Hays
3) Christina Jackson 4) Ashley Telleen
1:07.215 (1:07.215) 2:11.724 (1:04.509) 3:20.034 (1:08.310)
4:29.492 (1:09.459)
-- Wichita State DNF 2
1) Taniyah McMillian 2) Jacque Darby
3) Kylie Meier 4) Paula Garcia
57.676 (57.676) 1:55.712 (58.036) 2:56.824 (1:01.112)
Event 22 Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
2 Turn Stagger
School Finals H#
===================================================================
1 Doane University 3:23.95 3
1) Peyton Harsin 2) Jordan Tasler
3) Tanner Harsin 4) Logan Hammond
52.608 (52.608) 1:43.067 (50.460) 2:33.374 (50.307) 3:23.948 (50.575)
2 Nebraska-Kearney 3:26.47 3
1) Evan Fuglestad 2) Jarrett Bertrand
3) Lukaas Simonson 4) Cole Willis
51.633 (51.633) 1:43.000 (51.367) 2:35.197 (52.198) 3:26.470 (51.273)
3 York College 3:26.76 3
1) Carter Price 2) Sheyi Ajiboye
3) Ian Meek 4) Kyle Wynn
51.556 (51.556) 1:42.719 (51.164) 2:35.030 (52.312) 3:26.754 (51.724)
4 Concordia Irvine 3:28.56 3
1) Wilson Mclean 2) Michael Ervin
3) Miguel Ayala 4) Aaron Richardson
52.295 (52.295) 1:43.776 (51.482) 2:34.816 (51.041) 3:28.552 (53.736)
5 Buena Vista Uni 3:30.80 2
1) Jadon Micke 2) Jackson Sylvester
3) Spencer Hunt 4) Max Murphy
52.448 (52.448) 1:44.641 (52.193) 2:38.153 (53.513) 3:30.797 (52.644)
6 Nebraska-Kearney 'B' 3:31.49 2
1) Jeron Tuttle 2) Lane Bertrand
3) Cale Masters 4) Camren Mitchell
52.431 (52.431) 1:44.903 (52.472) 2:37.573 (52.670) 3:31.486 (53.914)
7 Sterling College 3:31.50 2
1) Kody Marvin 2) Naythen Hill
3) Alex Barton 4) Jordan Wallace
53.553 (53.553) 1:44.842 (51.289) 2:38.714 (53.873) 3:31.492 (52.779)
8 Nebraska Wesleyan 3:32.87 2
1) Garrett Lenners 2) Gabe Anderson
3) Luke Wemhoff 4) Bryson Williams
54.017 (54.017) 1:44.944 (50.927) 2:38.805 (53.861) 3:32.867 (54.063)
9 Central College (Iowa) 3:34.60 3
1) Will DeHaan 2) Preston Kizer
3) Jack Sagan 4) Adam Sylvia
53.118 (53.118) 1:47.109 (53.992) 2:41.056 (53.947) 3:34.592 (53.537)
10 York College 'B' 3:41.77 1
1) Tommy Dishman 2) Jarod Belden
3) Jordan Strong 4) Joe Ruffcorn
54.482 (54.482) 1:49.566 (55.085) 2:46.717 (57.151) 3:41.768 (55.051)
11 Central College (Iowa) 'B' 3:49.02 1
1) Andrew Benhart 2) Thatcher Krob
3) Nate Sanders 4) Caleb Silver
56.854 (56.854) 1:55.083 (58.229) 2:51.982 (56.900) 3:49.019 (57.037)
-- Wichita State DNF 3
1) Jace Coppoc 2) JD Prinsloo
3) Adam Gauzy 4) Austin Corley
50.905 (50.905) 1:42.211 (51.307) 2:32.237 (50.027)
-- Simpson College DNF 2
54.518 (54.518) 1:50.547 (56.029)
-- Nebraska Wesleyan 'B' DNS 1
1) Magwire Lott 2) Marshall Chasek
3) Max Bolke 4) Angelou Scott
-- Buena Vista Uni 'B' DNS 1
1) Riley Flint 2) Alex Loerts
3) Blake Patten 4) Anthony Baird
Event 23 Women Shot Put
=============================================================================
All Competitors Receive 4 Throws
Name Year School Finals H#
=============================================================================
1 Tiara Schmidt Nebraska-Kea 14.04m 46-00.75 2
14.04m FOUL 13.79m FOUL
2 Dayton Dolincheck Nebraska Wes 12.94m 42-05.50 2
FOUL 12.35m 12.94m FOUL
3 Cassidy Connell Nebraska-Kea 12.66m 41-06.50 2
FOUL FOUL FOUL 12.66m
4 Linnaea Konfrst Nebraska Wes 12.45m 40-10.25 2
12.45m FOUL FOUL FOUL
5 Jaycee Fleming Nebraska Wes 12.26m 40-02.75 2
12.26m FOUL FOUL 12.03m
6 Bri Eckerberg York College 12.11m 39-08.75 2
FOUL 12.11m FOUL FOUL
7 Emily Arseneau Concordia Ir 11.98m 39-03.75 2
11.58m 11.98m FOUL 11.80m
8 Avery Blahauvietz Midland Univ 11.72m 38-05.50 2
11.12m FOUL 11.49m 11.72m
9 Jamilla Love Central Coll 11.53m 37-10.00 2
11.53m FOUL 11.25m 11.09m
10 Madison Trimpe Buena Vista 11.16m 36-07.50 1
10.93m 10.90m 10.93m 11.16m
11 Hailey Gadbaw Central Coll 11.12m 36-05.75 1
11.12m 11.06m 10.95m 10.57m
12 Amber Dominguez York College 10.84m 35-06.75 1
9.86m 10.84m 10.60m 10.57m
13 Jeorgi Kalisek Midland Univ 10.81m 35-05.75 2
FOUL 10.41m 10.81m FOUL
14 Abby Marr Central Coll 10.76m 35-03.75 2
10.76m 10.39m FOUL 10.51m
15 Caitlyn Rayburn Buena Vista 10.71m 35-01.75 1
10.04m FOUL 10.71m 10.56m
16 Gabriella Frost Concordia Ir 10.65m 34-11.25 2
10.65m FOUL FOUL FOUL
17 Madison Gookin York College 10.59m 34-09.00 1
9.99m FOUL 10.59m 10.58m
18 Molly Little York College 10.29m 33-09.25 1
FOUL 10.28m 10.26m 10.29m
19 Peyton Turner Buena Vista 10.21m 33-06.00 1
10.21m 9.20m 9.22m FOUL
20 Lexi Ames Midland Univ 9.57m 31-04.75 1
9.57m 9.35m 9.18m FOUL
21 Sydney Weirich Midland Univ 9.23m 30-03.50 1
9.23m 9.06m FOUL FOUL
22 Hosanna Wilder Oral Roberts 9.15m 30-00.25 1
8.36m 8.83m 7.94m 9.15m
23 Leah Volkert Buena Vista 8.69m 28-06.25 1
8.37m 8.45m 8.69m 7.53m
24 Alexis Crozier Simpson Coll 8.15m 26-09.00 1
8.10m 8.15m 8.10m 8.15m
25 Madison Anderson Simpson Coll 7.52m 24-08.25 1
7.52m 7.25m 6.68m 7.33m
-- Rebecca Simpson Buena Vista FOUL 2
FOUL FOUL FOUL FOUL
Event 24 Men Shot Put
=============================================================================
All Competitors Receive 4 Throws
Name Year School Finals H#
=============================================================================
1 Dylan Kucera Midland Univ 17.00m 55-09.25 2
FOUL FOUL 16.33m 17.00m
2 Tanner Barth Nebraska-Kea 16.48m 54-01.00 2
16.37m 16.28m FOUL 16.48m
3 Seth Sabata Midland Univ 15.86m 52-00.50 2
FOUL FOUL 15.86m FOUL
4 Blake Schroeder Nebraska-Kea 15.11m 49-07.00 2
14.84m FOUL FOUL 15.11m
5 Alex Goracke Nebraska-Kea 13.80m 45-03.50 2
FOUL 13.80m FOUL FOUL
6 Kyle Ott Nebraska Wes 13.79m 45-03.00 1
13.79m FOUL 13.53m FOUL
7 Jaylen Newman Concordia Ir 13.78m 45-02.50 2
13.78m 13.49m FOUL FOUL
8 Samuel Kreins Concordia Ir 13.01m 42-08.25 2
FOUL 13.01m FOUL FOUL
9 Lane Jellison Buena Vista 12.99m 42-07.50 2
11.91m 12.51m 12.99m 12.67m
10 Seth Knapp Nebraska Wes 12.54m 41-01.75 1
FOUL FOUL 12.17m 12.54m
11 Mason Spree Simpson Coll 12.36m 40-06.75 2
FOUL 12.36m FOUL FOUL
12 Theo Baldus Central Coll 12.22m 40-01.25 2
FOUL FOUL 12.22m FOUL
13 Mitchell Williamson Central Coll 12.05m 39-06.50 1
12.05m 11.64m 10.71m 11.31m
14 Brenann Linn Simpson Coll 11.89m 39-00.25 1
11.30m 11.89m 11.84m 11.68m
15 Kolby Heinerikson Unattached 11.33m 37-02.25 1
10.43m 11.24m 11.33m FOUL
16 William DeLay Midland Univ 11.24m 36-10.50 1
FOUL FOUL 11.24m FOUL
17 Jacob Raisch Central Coll 11.18m 36-08.25 1
11.18m FOUL 10.80m 10.89m
18 Brennan Sullivan York College 10.84m 35-06.75 1
10.33m 10.82m 10.84m FOUL
-- Connor Wilcox Nebraska Wes FOUL 1
FOUL FOUL FOUL FOUL
-- Ross Berggren Nebraska-Kea FOUL 2
FOUL FOUL FOUL FOUL
-- David Graham Nebraska Wes FOUL 1
FOUL FOUL FOUL FOUL
Event 25 Women Weight Throw
=============================================================================
All Competitors Receive 4 Throws
Name Year School Finals H#
=============================================================================
1 Tiara Schmidt Nebraska-Kea 16.52m 54-02.50 2
16.52m FOUL FOUL FOUL
2 Kennedy Morris Central Coll 16.19m 53-01.50 2
15.14m 15.11m 16.02m 16.19m
3 Dayton Dolincheck Nebraska Wes 15.64m 51-03.75 2
15.16m FOUL 15.64m 15.15m
4 Cassidy Connell Nebraska-Kea 15.21m 49-11.00 2
14.26m 15.21m FOUL FOUL
5 Beth-el Algarin Nebraska 15.15m 49-08.50 2
15.15m 14.75m 15.13m 14.37m
6 Rebecca Simpson Buena Vista 14.81m 48-07.25 2
FOUL 13.93m 14.81m 14.67m
7 Avery Blahauvietz Midland Univ 14.69m 48-02.50 2
FOUL FOUL 14.69m 14.34m
8 Abby Marr Central Coll 14.61m 47-11.25 2
FOUL 14.61m FOUL 13.04m
9 Michaela Karels Buena Vista 14.23m 46-08.25 2
FOUL FOUL 14.23m 13.62m
10 Amber Dominguez York College 14.02m 46-00.00 2
14.02m FOUL 12.60m 13.41m
11 Madison Brase Nebraska Wes 14.01m 45-11.75 2
FOUL FOUL 13.45m 14.01m
12 Linnaea Konfrst Nebraska Wes 13.60m 44-07.50 2
13.44m 13.58m 13.51m 13.60m
13 Gabriella Frost Concordia Ir 13.54m 44-05.25 2
FOUL 12.73m 13.54m FOUL
14 Peyton Turner Buena Vista 13.38m 43-10.75 2
13.38m 12.05m 12.68m 12.35m
15 Emily Arseneau Concordia Ir 13.06m 42-10.25 1
11.71m 12.80m 13.06m 12.86m
16 Lillian Smithson Central Coll 12.51m 41-00.50 1
12.01m 12.51m FOUL FOUL
17 Molly Little York College 12.47m 40-11.00 1
12.47m 10.82m FOUL 12.14m
18 Jaycee Fleming Nebraska Wes 12.38m 40-07.50 1
12.01m 11.68m 12.38m FOUL
19 Madison Trimpe Buena Vista 12.22m 40-01.25 1
12.22m 12.05m FOUL 11.72m
20 Sydney Weirich Midland Univ 11.77m 38-07.50 1
FOUL FOUL 11.77m FOUL
21 Aiyana Rouse Central Coll 11.64m 38-02.25 2
11.64m 11.56m FOUL FOUL
22 Caitlyn Rayburn Buena Vista 11.53m 37-10.00 1
10.84m 11.53m 11.27m 10.89m
23 Jamilla Love Central Coll 11.24m 36-10.50 1
FOUL FOUL 11.24m FOUL
24 Vernezia Henderson Oral Roberts 11.10m 36-05.00 1
FOUL 11.10m 10.14m FOUL
24 Hailey Gadbaw Central Coll 11.10m 36-05.00 1
10.25m 10.54m 11.10m 10.58m
26 Madison Gookin York College 9.96m 32-08.25 1
9.96m 9.90m 9.68m 9.73m
27 Madison Anderson Simpson Coll 9.71m 31-10.25 1
9.71m 9.08m FOUL FOUL
28 Leah Volkert Buena Vista 9.58m 31-05.25 1
9.58m FOUL 6.10m 8.48m
29 Lexi Ames Midland Univ 9.35m 30-08.25 1
FOUL 9.35m FOUL 9.33m
30 Alexis Crozier Simpson Coll 8.19m 26-10.50 1
8.19m 6.62m 7.34m 7.90m
Event 26 Men Weight Throw
=============================================================================
All Competitors Receive 4 Throws
Name Year School Finals H#
=============================================================================
1 Dalton Peters Unattached 18.13m 59-05.75 2
FOUL 16.84m FOUL 18.13m
2 Dylan Kucera Midland Univ 17.69m 58-00.50 2
17.16m 17.07m 17.69m 17.48m
3 Zach Morrison Unattached 17.44m 57-02.75 2
16.07m 16.56m 17.44m 16.79m
4 Alex Goracke Nebraska-Kea 16.02m 52-06.75 2
FOUL 16.02m FOUL FOUL
5 Jared Pohlmann Nebraska Wes 15.73m 51-07.25 2
FOUL 15.73m FOUL FOUL
6 Lane Jellison Buena Vista 15.66m 51-04.50 2
14.56m 15.66m FOUL FOUL
7 Ross Berggren Nebraska-Kea 15.29m 50-02.00 2
13.61m FOUL 15.29m FOUL
8 Seth Knapp Nebraska Wes 15.20m 49-10.50 2
14.76m 15.20m FOUL 14.82m
9 Mason Spree Simpson Coll 15.05m 49-04.50 2
FOUL FOUL 13.85m 15.05m
10 Andrew Davis Nebraska Wes 14.67m 48-01.75 2
14.21m 14.67m FOUL FOUL
11 Kyle Ott Nebraska Wes 14.56m 47-09.25 1
14.28m 14.26m 14.56m 14.53m
12 Andrew Schuller Nebraska-Kea 14.50m 47-07.00 1
14.33m 14.50m 14.33m 14.37m
13 Theo Baldus Central Coll 14.33m 47-00.25 2
14.05m 13.88m 14.33m FOUL
14 Kaberon Burgess Oral Roberts 13.90m 45-07.25 1
FOUL 12.08m 12.47m 13.90m
15 Zach Hellie Nebraska Wes 13.56m 44-06.00 1
13.56m FOUL FOUL FOUL
15 Drew Mertz Nebraska Wes 13.56m 44-06.00 1
FOUL FOUL 13.56m FOUL
17 Connor Wilcox Nebraska Wes 13.45m 44-01.50 1
11.84m FOUL 11.70m 13.45m
18 David Graham Nebraska Wes 12.82m 42-00.75 1
12.20m 12.82m 12.39m FOUL
19 Jaylen Newman Concordia Ir 12.61m 41-04.50 1
FOUL 12.61m FOUL FOUL
20 Mitchell Mefford Oral Roberts 12.23m 40-01.50 1
11.48m 12.23m FOUL FOUL
21 Andrew Kammerzell Nebraska Wes 11.57m 37-11.50 1
FOUL FOUL FOUL 11.57m
22 Brenann Linn Simpson Coll 10.87m 35-08.00 1
FOUL 10.87m 10.59m 10.28m
-- William DeLay Midland Univ FOUL 2
FOUL FOUL FOUL FOUL
-- Samuel Kreins Concordia Ir DNS 1
Event 27 Women High Jump
==========================================================================
Heights:1.44-1.49-1.54-1.59-1.64-1.67-1.70-1.73-1.76-1.79
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Alexis Dale Doane Univer 1.64m 5-04.50
1.44 1.49 1.54 1.59 1.64 1.67
PPP PPP O O O XXX
2 Tori VanVelzen Central Coll 1.59m 5-02.50
1.44 1.49 1.54 1.59 1.64
PPP O XO XXO XXX
3 Courtney Kruthoff Central Coll 1.54m 5-00.50
1.44 1.49 1.54 1.59
PPP XXO XO XXX
4 Alexis Pokorny Nebraska-Kea J1.54m 5-00.50
1.44 1.49 1.54 1.59
PPP XXO XXO XXX
5 Alyssa Schlaht Nebraska-Kea 1.49m 4-10.50
1.44 1.49 1.54 1.59
PPP O PPP XXX
5 Sara Ripp Nebraska-Kea 1.49m 4-10.50
1.44 1.49 1.54
O O XXX
7 Teri Zanker Unattached J1.49m 4-10.50
1.44 1.49 1.54
O XXO XXX
8 Ryley Heier Nebraska 1.44m 4-08.75
1.44 1.49
O XXX
9 Jamie Glanz Simpson Coll J1.44m 4-08.75
1.44 1.49
XO XXX
9 Cayley Carpenter Nebraska Wes J1.44m 4-08.75
1.44 1.49
XO XXX
-- Hosanna Wilder Oral Roberts NH
1.44
XXX
-- Malory Jones Central Coll NH
1.44
XXX
-- Wren Klump Buena Vista NH
1.44
XXX
Event 28 Men High Jump
==========================================================================
Heights: 1.78-1.83-1.88-1.93-1.98-2.03-2.06-2.09-2.12-2.15
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Montrez Jackson Nebraska-Kea 2.09m 6-10.25
1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.06 2.09 2.12
PPP PPP PPP O O O PPP XO XXX
2 Drake Lewis Central Coll 2.06m 6-09.00
1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.06 2.09
PPP PPP PPP O O O XO XXX
3 Jacob Heitkamp Doane Univer 1.98m 6-06.00
1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03
PPP PPP PPP O O XXX
4 Brayden Sorensen Nebraska-Kea J1.98m 6-06.00
1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03
PPP PPP O XO O XXX
5 Michael Ervin Concordia Ir J1.98m 6-06.00
1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03
PPP PPP PPP O XXO XXX
5 Ajack Waikur Doane Univer J1.98m 6-06.00
1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03
PPP PPP PPP O XXO XXX
7 Trace Gordanier Nebraska-Kea 1.93m 6-04.00
1.78 1.83 1.88 1.93 1.98
PPP PPP O O XXX
8 Jacob Dowd Nebraska-Kea J1.93m 6-04.00
1.78 1.83 1.88 1.93 1.98
PPP PPP XO O XXX
9 Ross McMahon Midland Univ J1.93m 6-04.00
1.78 1.83 1.88 1.93 1.98
PPP PPP O XXO XXX
10 Alex Barton Sterling Col J1.93m 6-04.00
1.78 1.83 1.88 1.93 1.98
PPP PPP XXO XXO XXX
11 Sam Adeniyi Simpson Coll 1.88m 6-02.00
1.78 1.83 1.88 1.93
O O O XXX
12 Austin Greenwalt Simpson Coll J1.88m 6-02.00
1.78 1.83 1.88 1.93
O XXO XO XXX
13 Max Cleveland Simpson Coll J1.88m 6-02.00
1.78 1.83 1.88 1.93
XPP XO XXO XXX
14 Mason Schimonitz Nebraska Wes 1.83m 6-00.00
1.78 1.83 1.88
XO XXO XXX
14 Kemuel Sloan Oral Roberts 1.83m 6-00.00
1.78 1.83 1.88
XO XXO XXX
-- Jacob Hruska Doane Univer NH
1.78 1.83 1.88
PPP PPP XXX
-- Cameron Sand Simpson Coll NH
1.78
XXX
-- Zach Podraza Nebraska DNS
1.78
DNS
Event 29 Women Pole Vault
==========================================================================
Heights: 2.38-2.53-2.68-2.83-2.98-3.13-3.28-3.43-3.58-3.68-3.78
3.88-3.98-4.08
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Courtney Schindler Doane Univer 3.66m 12-00.00
2.38 2.53 2.68 2.83 2.98 3.13 3.28 3.43 3.58 3.66 3.76
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XO XO XXX
2 Alyssa Downs Doane Univer 3.43m 11-03.00
2.38 2.53 2.68 2.83 2.98 3.13 3.28 3.43 3.58
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XXX
2 Maddie Tolly Nebraska Wes 3.43m 11-03.00
2.38 2.53 2.68 2.83 2.98 3.13 3.28 3.43 3.58
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XXX
4 Baylie Bryant Nebraska-Kea J3.43m 11-03.00
2.38 2.53 2.68 2.83 2.98 3.13 3.28 3.43 3.58
PPP PPP PPP PPP PPP XO O O XXX
5 Olivia Casper Nebraska-Kea 3.28m 10-09.00
2.38 2.53 2.68 2.83 2.98 3.13 3.28 3.43
PPP PPP PPP PPP O XO XO XXX
6 Kylee Edmonds Midland Univ 3.13m 10-03.25
2.38 2.53 2.68 2.83 2.98 3.13 3.28
PPP PPP PPP PPP O O XXX
7 Courtney Thee Nebraska-Kea J3.13m 10-03.25
2.38 2.53 2.68 2.83 2.98 3.13 3.28
PPP PPP PPP PPP XXO XO XXX
8 Damie Zomerschoe Concordia Ir 2.98m 9-09.25
2.38 2.53 2.68 2.83 2.98 3.13
PPP PPP PPP O O XXX
8 Alyssa Kawata Concordia Ir 2.98m 9-09.25
2.38 2.53 2.68 2.83 2.98 3.13
PPP PPP PPP O O XXX
10 Emde Sedona Oral Roberts 2.83m 9-03.25
2.38 2.53 2.68 2.83 2.98
PPP PPP XO O XXX
10 Ellie Crouch Nebraska Wes 2.83m 9-03.25
2.38 2.53 2.68 2.83 2.98
PPP PPP PPP O XXX
12 Shane Treadwell Oral Roberts J2.68m 8-09.50
2.38 2.53 2.68 2.83
O XO XXO XXX
-- Kaitlyn Mahnke Doane Univer NH
2.38 2.53 2.68 2.83 2.98
PPP PPP PPP PPP XXX
-- Cali Coffman Central Coll NH
2.38
XXX
-- Jessica Braun Nebraska-Kea NH
2.38 2.53 2.68 2.83
PPP PPP PPP XXX
Event 30 Men Pole Vault
==========================================================================
Heights:3.39-3.54-3.69-3.84-3.99-4.14-4.29-4.44-4.54-4.64-4.74-
4.84-4.94-5.04-5.14-5.24
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Tyler Loontjer Unattached 5.24m 17-02.25
3.39 3.54 3.69 3.84 3.99 4.14 4.29 4.44 4.54 4.64 4.74 4.84 4.94 5.04 5.14 5.24 5.34
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XPP PPP PPP PPP O O O O XXX
2 Tyce Hruza Doane Univer 5.14m 16-10.25
3.39 3.54 3.69 3.84 3.99 4.14 4.29 4.44 4.54 4.64 4.74 4.84 4.94 5.04 5.14 5.24
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XXO XXX
3 Levi Sudbeck Doane Univer 4.84m 15-10.50
3.39 3.54 3.69 3.84 3.99 4.14 4.29 4.44 4.54 4.64 4.74 4.84 4.94
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XXO O XXX
4 Kyler Banks Nebraska-Kea 4.54m 14-10.75
3.39 3.54 3.69 3.84 3.99 4.14 4.29 4.44 4.54 4.64
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O XXX
4 Lindsey Larabee Nebraska-Kea 4.54m 14-10.75
3.39 3.54 3.69 3.84 3.99 4.14 4.29 4.44 4.54 4.64
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XXX
6 Garrett Bates Buena Vista 4.29m 14-00.75
3.39 3.54 3.69 3.84 3.99 4.14 4.29 4.44
PPP PPP PPP O XO O O XXX
7 Tyler Jacobson Nebraska-Kea 3.99m 13-01.00
3.39 3.54 3.69 3.84 3.99 4.14
PPP PPP PPP XXO O XXX
8 Noah Bruggeman Nebraska-Kea J3.99m 13-01.00
3.39 3.54 3.69 3.84 3.99 4.14
PPP PPP PPP PPP XO XXX
9 Tanner Johnson Central Coll 3.84m 12-07.25
3.39 3.54 3.69 3.84 3.99
PPP PPP O XO XXX
10 Joe Fisher Buena Vista 3.69m 12-01.25
3.39 3.54 3.69 3.84
O O O XXX
-- Justin Spencer Nebraska-Kea NH
3.39 3.54 3.69 3.84 3.99 4.14
PPP PPP PPP PPP PPP XXX
-- Liam Skerjanec Nebraska Wes NH
3.39
XXX
-- Julius Dickmander Doane Univer NH
3.39 3.54 3.69 3.84 3.99 4.14
PPP PPP PPP PPP PPP XXX
Event 31 Women Long Jump
=============================================================================
All Competitors Receive 4 Jumps
Name Year School Finals H#
=============================================================================
1 Shylia Riley Unattached 5.78m 18-11.75 2
5.78m FOUL 5.56m FOUL
2 Blessing Osueke York College 5.19m 17-00.50 2
5.19m 5.11m 5.04m 5.14m
3 Cienna Womack Midland Univ 5.01m 16-05.25 2
4.85m 4.41m 5.01m 4.65m
4 Tabitha Guyett Buena Vista 4.87m 15-11.75 2
4.87m 4.63m 4.85m 4.71m
5 Macy Gustafson Nebraska Wes 4.73m 15-06.25 2
FOUL 4.73m 4.61m 4.62m
6 Winnie Spurlock Colorado Chr 4.72m 15-06.00 2
FOUL 4.72m 4.44m 4.69m
6 Tessa Hoffman Nebraska Wes 4.72m 15-06.00 1
4.41m FOUL 4.72m 4.46m
8 Aleen Souvannavong Nebraska Wes 4.64m 15-02.75 2
4.35m 4.64m 4.42m PASS
9 Haleigh Benson Nebraska Wes 4.63m 15-02.25 1
FOUL FOUL 4.38m 4.63m
10 Kenzie Blomgren Simpson Coll 4.58m 15-00.50 1
4.58m FOUL FOUL 4.40m
11 Landry Luhring Central Coll 4.44m 14-07.00 1
4.01m 4.44m 4.37m 4.22m
12 Jamie Glanz Simpson Coll 4.41m 14-05.75 1
4.33m 4.41m FOUL FOUL
13 Abby Olberding Buena Vista 4.40m 14-05.25 2
4.23m 4.40m FOUL 4.31m
14 Wren Klump Buena Vista 4.14m 13-07.00 1
FOUL 4.06m 4.14m 4.05m
15 Haley Engen Central Coll 3.93m 12-10.75 1
3.16m 3.58m 3.73m 3.93m
16 Yuan Bank Central Coll 3.92m 12-10.50 1
3.85m 3.72m 3.92m 3.70m
-- Madison Yerigan Nebraska DNS 2
Event 32 Men Long Jump
=============================================================================
All Competitors Receive 4 Jumps
Name Year School Finals H#
=============================================================================
1 Brock Lewis Central Coll 6.71m 22-00.25 2
FOUL FOUL 6.71m 6.65m
2 Carter Berkey Simpson Coll 6.45m 21-02.00 2
6.32m 6.45m 6.42m 6.27m
3 Josh Tabla Oral Roberts 6.41m 21-00.50 2
6.38m FOUL 6.41m FOUL
4 Antonio Porter Nebraska Wes 6.27m 20-07.00 2
6.12m 6.02m 6.27m 5.91m
5 Jordan Buhr Midland Univ 6.24m 20-05.75 1
6.02m 6.10m 6.24m 6.09m
6 Kodjo Atikpohou Nebraska Wes 5.82m 19-01.25 1
5.82m 4.65m FOUL 4.60m
7 Nick Thompson Central Coll 5.80m 19-00.50 2
5.80m 5.58m 5.72m 5.61m
8 Aaron Drews Nebraska Wes 5.73m 18-09.75 1
5.59m 5.73m 5.58m 5.62m
9 Tanner Ellingson Nebraska Wes 5.63m 18-05.75 1
5.55m 5.63m FOUL 5.44m
10 Dion Chung Concordia Ir 5.53m 18-01.75 1
5.53m 5.11m 5.19m 5.14m
11 Aaron Poppert Nebraska Wes 5.39m 17-08.25 1
FOUL FOUL FOUL 5.39m
-- Jordon Woods Central Coll FOUL 2
FOUL FOUL FOUL FOUL
-- Jarod Belden York College DNS 1
Event 33 Women Triple Jump
==========================================================================
All Competitors Receive 4 Jumps
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Holly Forrester Central Coll 11.17m 36-07.75
10.62m 11.17m 11.09m FOUL
2 Aleen Souvannavong Nebraska Wes 10.60m 34-09.50
10.43m FOUL 10.55m 10.60m
3 Brittney Vomacka Nebraska-Kea 10.47m 34-04.25
10.47m 10.46m 9.98m 10.17m
4 Tessa Hoffman Nebraska Wes 10.26m 33-08.00
10.05m 10.13m 10.26m 10.15m
5 Haleigh Benson Nebraska Wes 10.18m 33-04.75
9.72m 9.62m 9.80m 10.18m
6 Rebekah Beard Central Coll 9.41m 30-10.50
FOUL FOUL 9.41m FOUL
Event 34 Men Triple Jump
==========================================================================
All Competitors Receive 4 Jumps
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Matt Winter Nebraska Wes 12.60m 41-04.25
FOUL FOUL FOUL 12.60m
2 Carter Berkey Simpson Coll 12.05m 39-06.50
12.03m 11.22m 11.51m 12.05m
-- Antonio Porter Nebraska Wes FOUL
FOUL FOUL PASS PASS
-- Aaron Poppert Nebraska Wes FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL
Like·Comment·Share·E-mail·4078 views
History for Nebraska Wesleyan Prairie Wolf Indoor Invitational
Show 8 more
|